איך תבחרו משחק לילד שלכם

בגיל שנה אל תוותרו על השחלת צורות, בגיל שנתיים אין כמו עגלה עם בובה, בגיל שלוש התחילו עם פאזלים, בגיל ארבע הגיע הזמן לתחפושות, בגיל חמש לכו על אופניים ובגיל שש – זמן לגו! אנחנו כאן כדי להסביר לכם, ההורים, איך לבחור נכון משחק לילד שלכם. ישנן הרבה התלבטויות האם משחקים התפתחותיים מסוימים טובים מספיק, או שאולי כדאי לקנות משחק אחר, אולי אפילו להשקיע באחד יקר יותר.

ילדים משחקים

בשביל להבין קודם כל איך בוחרים משחק, צריך ראשית להבין מה הוא משחק אמתי ומהי מטרתו.

מהו משחק אמתי?

משחק אמיתי הוא צורך התפתחותי, כמו משחקי לגו למשל. משחק בו הילד צריך לשבת, לחשוב ולהפעיל את כל חמשת חושיו במתן פתרונות בנייה יצירתיים. משחק מאפשר לילד לתכנת את מערכות פתרון הבעיות של המוח. כשילד משחק בתפקיד של רופא למשל, והוא ממציא מחלה לבובה, הוא צריך גם למצוא לה פתרון.

בעתיד המערכות הללו תהיינה בשלות ומפותחות מספיק בכדי למצוא פתרונות יצירתיים ולנהל קונפליקטים באופן מיטבי בעת התמודדות עם בעיות אמתיות. כשבוחרים משחק, צריך לבחור משחק שהילד יאהב, וגם משחק אשר יעזור לו בהתפתחות, לכן חשוב לאזן בין מגוון השיקולים הבאים:

אתגר מותאם – התאימו את רמת האתגר ליכולת הילד. המשחק אמור לאתגר את הילד, לספק לו חווית הנאה, סיפוק מההצלחה ולא רק חזרה על יכולות קיימות. צריך לשחק ברמה המאתגרת אותו ובאופן התואם לו.

גיל/יכולות – קנו משחק המתאים לגיל הילד וליכולותיו – המשחק והפעילויות הנלוות צריכים להיות מותאמים לשלב ההתפתחותי של הילד. משחקי לגו למשל הם פתרון נהדר לילדים מגיל 6 ומעלה.

פיתוח יכולות – בחרו משחק שיכול לסייע בפיתוח ידע ויכולות בתחומים בהם הילד חלש יותר.

אלו יכולות המשחקים יכולים לפתח?

התפתחות מוטורית – תוך כדי משחק מפעיל הילד את איברי גופו, הוא פעיל ומתנסה בפעילות לא מובנית בהתאם לסוג המשחק .משחקים מומלצים – משחקי קופסה, משחקי לגו ובנייה ומשחקי כדור כגון כדורגל, כדורסל או טניס.

התפתחות רגשית – המשחק מאפשר הנאה ופורקן רגשי. חוויות הילד בעת המשחק, תכני המשחק, התמודדות תוך כדי המשחק עם חוקים, שמירה על התור, ניצחון והפסד – כל אלו תורמים להתנסויות רגשיות חשובות ולצבירת כלים להתמודדות עם מצבים דומים בזמן אמת. משחקים מומלצים: משחקי קלפים, משחקי קופסא, מונופול ותחפושות.

פיתוח יצירתיות – המשחק מהווה מקום בטוח לעיבוד רגשות ותחושות, שדווקא הפשטות שבו מאפשרת להם לפתח יצירתיות וליזום משחק דמיוני שייתן מקום לעיבוד רגשות. משחקים מומלצים: משחקי לגו, קוביות ובובות.

ילדים צריכים את המשחק ואת העולם שלהם. הם עושים זאת על בסיס יומי על ידי משחק אמיתי וחופשי. הם יכולים להיות מי ומה שהם רוצים מתי ואיך שהם רוצים, וזה מאפשר להם פורקן מצד אחד והתפתחות מצד שני.